Powroty do nauki potrafią być ciężkie. Powiedzmy, że uczyłeś się już jakiś czas języka i nagle przestałeś. Może zabrakło Ci czasu; może zwyczajnie energii lub motywacji. Albo pomyślałeś, że wcale Ci ten język do życia nie jest potrzebny lub pojawiły się inne, ważniejsze sprawy.
I nagle coś się zmieniło – praca, miejsce życia, znajomi, i język zaczął się znowu przydawać. A może po prostu wpadło Ci więcej czasu, i zechciałeś odkurzyć naukę języka.
Bierzesz więc z półki stary podręcznik, instalujesz ponownie aplikacje do nauki, siadasz przy kubku ulubionej kawy i… zupełnie nie wiesz, od czego zacząć. Jak wystartować z nauką języka po dłuższej przerwie?Przedstawiam poniżej siedem praktycznych wskazówek z mojej trenerskiej szuflady.
1. Ustal, od którego momentu zacząć naukę
Żeby naukę w ogóle zacząć, musisz wiedzieć, od którego momentu ją zacząć. Są na to proste testy poziomujące, i od tego powinieneś w pierwszej kolejności zacząć. Możesz skorzystać ze sprawdzonych, jak na przykład:
Test poziomujący z angielskiego – Cambridge
Test poziomujący z hiszpańskiego – Cervantes
Wyniki dostaniesz od ręki, więc będziesz wiedział, nad czym pracować. Generalna zasada głosi, że im niższy poziom i dłuższa przerwa w nauce, tym bardziej poziom mógł spaść. Dobra wiadomość jest taka, że taki utracony poziom językowy odzyskasz szybciej, niż w przypadku nauki od zera.
2. Ustal cel językowy
Praca na celach to jeden z najefektywniejszych sposobów pracy z językiem. Bez dobrze ustalonego celu językowego nie powinieneś ruszać się nawet o milimetr! Weź kartkę papieru i pomyśl, na czym zależy Ci najbardziej? Na przełamaniu bariery językowej, nauce pisania, a może podszkoleniu się ze słownictwa biznesowego? Ustalenie celu pozwoli Ci dobrze dobrać metody nauki. I tak, przy nauce pisania przydatne będą aplikacje typu pen pal, na przykład Slowly, które pozwalają na pisemną wymianę językową, przy nauce słówek – podręczniki typu self-study (do samodzielnej nauki w domu) z ćwiczeniami i kluczem odpowiedzi, i tak dalej.
Jeśli planujesz wrócić do nauki angielskiego i hiszpańskiego, możesz pobrać u mnie materiały do nauki samodzielnej przy zapisie na newsletter.
3. Odkurz stare materiały i zrób remanent
Z jakich podręczników najlepiej Ci się uczyło? Używanie jakich aplikacji sprawiało Ci największą frajdę? Wrócenie do sprawdzonych, efektywnych metod nauki zaoszczędzi Ci sporo czasu.
4. Nie bój się powtarzać materiał
Ponowne przechodzenie tego samego materiału językowego w postaci książek, rozdziałów aplikacji czy oglądania tych samych filmików na YouTube to żadna hańba językowa. Z punktu widzenia neurolingwistyki jest to bardzo przydatna strategia, pozwalająca w krótkim czasie „odkurzyć” połączenia neuronowe, które przechowywały dawno nauczone słówka czy struktury gramatyczne. Jeśli więc przechodzenie przez te same materiały nie budzi w Tobie awersji, zdecydowanie Ci ją polecam. Jest to, według mojego doświadczenia, jedna z najskuteczniejszych metod odzyskania poziomu językowego sprzed przerwy. Jeśli więc masz z tego artykułu wynieść jedno, to niech to będzie właśnie to: nie bój się powtarzać tego samego materiału językowego.
5. Skup się na powtórce, nie na nowym materiale
Bardzo ważny punkt. Twoim celem przez kolejne dwa-trzy miesiące po powrocie do nauki powinna być rzetelna powtórka materiału (patrz punkt wyżej), nie lecenie na oślep przez nowe rozdziały książki, żeby „nadgonić” i, mówiąc kolokwialnie, nachapać się nowego materiału językowego;)
Pamiętaj, że jeśli naukę przerwałeś jakiś czas temu, i języka nie bardzo używałeś, to najprawdopodobniej jesteś na niższym poziomie niż wtedy, kiedy startowałeś. Jak bardzo niżej? Generalna zasada głosi, że im niższy poziom, tym szybciej się z niego spada. I tak, jeśli całkiem przyzwoicie mówiłeś już w danym języku, czyli osiągnąłeś poziom B1+/B2, to spadniesz nie aż tak, jak ktoś, kto doszedł do A2 i przestał się uczyć. Czas braku kontaktu z językiem też ma tu ogromne znaczenie – jeśli języka nie używałeś kilka lat, to prawdopodobnie musisz duuużo powtórzyć. Dobra wiadomość jest taka, że „utracony” poziom wraca o wiele szybciej, niż nauka języka od zera. Obserwuję to po moich studentach, którzy wracają po latach do nauki, i bardzo szybko odzyskują poziom sprzed przerwy. Z językiem jest trochę jak z nauką na rowerze – nie zapominasz, ale może Ci zająć trochę czasu przypomnienie sobie, jak to się robiło;)
6. Zainwestuj w dobry feedback
Czyli kogoś, kto powie Ci, nad czym popracować. Może być to nauczyciel, trener językowy, albo koleżanka, która dobrze mówi w danym języku. Ważne, żeby ktoś rzetelnie mógł Ci powiedzieć, nad czym popracować. Ten punkt ważny jest zwłaszcza w kontekście tak zwanych umiejętności aktywnych, czyli pisania i mówienia. O ile czytanie i słuchanie w języku obcym możesz przetestować online, często bezpłatnie (patrz punkt 1), to ogarnięcie, co musisz robić, żeby wrócić do formy z mówieniem czy pisaniem, wymaga eksperckiego oka.
7. Szczerze przyznaj się przed sobą, dlaczego zrobiłeś sobie przerwę
Żeby nie powtórzyć scenariusza z ostatniego razu, pomyśl, czym była spowodowana ostatnia przerwa w nauce. Faktycznie brakło Ci czasu, czy może po prostu porwałeś się z motyką na słońce? Albo pojawiło się nowe wyzwanie lub inny priorytet zdjął z podium naukę? Bądź ze sobą szczery.
Powroty do nauki języka po przerwie nie muszą być utrapieniem – ważne, żeby skupić się na tym, co trzeba powtórzyć, i regularnie materiał przerabiać. Dołóż do tego sprecyzowane cele językowe, ekspercką opinię na temat Twojego obecnego stanu językowego, i do poziomu sprzed przerwy wrócisz szybciej, niż przypuszczałeś!
Oczywiście, idealnie byłoby nie musieć do nauki wracać. Jak tego uniknąć? Oczywiście, utrzymując z językiem kontakt cały czas, poprzez oglądanie telewizji w języku docelowym, słuchanie podcastów, pisanie i rozmawianie z obcojęzycznymi znajomymi, czy udział w wymianach językowych.
Powodzenia!
Masz pytania, komentarze? Pisz do mnie na moich mediach społecznościowych!
A Wy, wracaliście kiedyś do nauki po dłuższej przerwie? A może myślicie nad powrotem do nauki? Jakie są wasze wyzwania? Piszcie w komentarzach!