Artykuły

Wielkie FAQ, czyli Wszystko, co Chciałeś Wiedzieć o Zajęciach Językowych Online, ale Bałeś się Zapytać

Faq

… czyli Wy pytacie, ja odpowiadam! Przez lata uczenia online zebrała się całkiem spora ilość pytań związanych z nauką języka przez Skype. Poniżej odpowiadam na te najczęściej zadawane.

Chcę spróbować zajęć online, ale się boję / nie wiem, z czym to się je / nie wiem, czy sobie na takich zajęciach online poradzę (niepotrzebne skreślić). Co robić?

Z moich doświadczeń wynika, że najczęstszym powodem wzbraniania się przed wszelkiego rodzaju nowościami, w tym nauką języka przez Skype, jest po prostu strach przed nieznanym. Jeśli nigdy na takie zajęcia nie uczęszczałeś i nie wiesz, jak one wyglądają, to całkiem normalne, że masz takie obawy. Antidotum? Idź na jedne takie zajęcia i przekonaj się, jak one wyglądają. Wiele szkół językowych i lektorów oferuje pierwsze, bezpłatne zajęcia próbne, żebyś mógł zobaczyć, jak taka nauka online wygląda. U mnie we Vroolang też masz taką możliwość – możesz się zapisać na bezpłatną, 30-minutową konsultację wstępną TUTAJ.

Kiedy już spróbujesz, to możliwe, że się do takich zajęć przekonasz – zdarzyło mi się w mojej karierze nauczyciela online „nawrócić” zwolenników zajęć stacjonarnych, kusząc większą efektywnością zajęć i zajęciami w pidżamie;)

Jeśli jesteś ciekawy, czym zajęcia online różnią się od zajęć stacjonarnych, zajrzyj do tego artykułu na moim blogu.

Nie umiem w komputer. Czy zajęcia online są dla mnie?

Jeśli potrafisz włączyć komputer, otworzyć Skype’a i obsłużyć swoją skrzynkę e-mail, to jak najbardziej. O reszcie powie Ci nauczyciel. Ja dla moich nowych studentów tworzę np. tutoriale o tym, jak używać wirtualnej klasy, którą dla nich tworzę. Narzędzia używane do nauki online są zazwyczaj dosyć intuicyjne w obsłudze. Ogarniesz;)

Online, czy jednak w realu? Nie umiem się zdecydować między stacjonarnymi a Skajpowymi.

Są plusy i minusy każdego rozwiązania. Jeśli masz wątpliwości, to pomyśl, co dla Ciebie jest obecnie priorytetem – kontakt na żywo z osobą, brak tracenia czasu na dojazdy, a może jeszcze coś innego?

Studenci języków obcych, którzy decydują się na zajęcia online, zazwyczaj podpadają pod jedną z poniższych kategorii:

  1. Zabiegani ludzie. Brak czasu dojazdu to zdecydowany nęcik wszystkich zabieganych i zapracowanych. Dodaj do tego brak kosztów za dojazdy, i masz w kieszeni zaoszczędzony czas i pieniądze.
  2. Młode mamy, zwłaszcza na urlopie macierzyńskim.
  3. Ludzie, którzy często podróżują służbowo i nie mogą się zobowiązać do uczęszczania na zajęcia w jednym miejscu.
  4. Ludzie z mniejszych miejscowości lub z rejonów, gdzie wybór lektora / szkoły językowej jest dosyć mocno ograniczony.
  5. Ludzie uczący się mało popularnych w danym regionie języków (czyli 90% moich studentów polskiego;) ).
  6. Ludzie z ograniczoną sprawnością ruchową.
  7. Ludzie, którzy są tzw. „early adapterami” (wielbicielami nowinek) i bardzo lubią używać technologii w nauce i w życiu codziennym.

Podsumowując:

Jeśli szukasz zajęć w dużej grupie, mieszkasz w dużym mieście, rzadko podróżujesz, masz kiepski Internet, słabe warunki do zajęć z domu (np. dzielony pokój) albo po prostu masz ochotę z ludźmi z grupy iść po zajęciach na kawę – możesz z powodzeniem wybrać zajęcia stacjonarne.

Jeśli szukasz zajęć 1-1 albo w małej grupie, mieszkasz w mniejszej miejscowości, uczysz się tzw. języków mniej popularnych (serbski, tajski etc.), nie masz dostępu do dobrych lektorów wokół siebie, nie masz czasu ani warunków na dojazdy, lubisz uczyć się w domu, albo po prostu lubisz nowe technologie – spróbuj zajęć online. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pokochasz ten rodzaj zajęć!

Więcej o plusach i minusach zajęć online możesz przeczytać TUTAJ.

Czy naprawdę można nauczyć się języka na zajęciach online?

Można;) Naprawdę.

Wielu studentów ma obawy, że zajęcia online są jakby „mniej”, że w jakimś sensie są mniej, hm, realne? I przez to mniej efektywne. Fakt, nie spotykasz się z lektorem w jednym miejscu, ale to w sumie jedyna różnica. Cała reszta: ćwiczenie mówienia, praktyka pisania, słuchanie, i tak dalej, pozostaje takie samo. Zajęcia online, w moim doświadczeniu (a uczyłam i offline, i online), są tak samo efektywne jak tradycyjne zajęcia „face to face”.

Ale nie ufaj mi na słowo – TUTAJ możesz przeczytać opinie moich studentów o zajęciach online.

Nurtuje Cię jakieś pytanie, związane z nauką języka przez Skype? Zadaj mi je w komentarzu!

O Autorze artykułu

Aneta Wróbel

FILOLOŻKA ANGIELSKA I ROSYJSKA, POLIGLOTKA MÓWIĄCA PŁYNNIE W CZTERECH JĘZYKACH I TRENERKA JĘZYKÓW OBCYCH Z 10-LETNIM DOŚWIADCZENIEM
Www Aneta 9

Więcej ciekawych artykułów

Polecane posty

Jak uczyć się kilku języków na raz?

Jednoczesne łapanie kilku językowych srok za ogon może być niezłym wyzwaniem. Są jednak studenci, którzy uczą się kilku języków naraz, przy okazji nie wariując od natłoku informacji lingwistycznych. Sama swojego czasu uczyłam się jednocześnie hiszpańskiego i...

czytaj dalej