Artykuły

Wielkie FAQ, czyli Wszystko, co Chciałeś Wiedzieć o Zajęciach Językowych Online, ale Bałeś się Zapytać

Faq

… czyli Wy pytacie, ja odpowiadam! Przez lata uczenia online zebrała się całkiem spora ilość pytań związanych z nauką języka przez Skype. Poniżej odpowiadam na te najczęściej zadawane.

Chcę spróbować zajęć online, ale się boję / nie wiem, z czym to się je / nie wiem, czy sobie na takich zajęciach online poradzę (niepotrzebne skreślić). Co robić?

Z moich doświadczeń wynika, że najczęstszym powodem wzbraniania się przed wszelkiego rodzaju nowościami, w tym nauką języka przez Skype, jest po prostu strach przed nieznanym. Jeśli nigdy na takie zajęcia nie uczęszczałeś i nie wiesz, jak one wyglądają, to całkiem normalne, że masz takie obawy. Antidotum? Idź na jedne takie zajęcia i przekonaj się, jak one wyglądają. Wiele szkół językowych i lektorów oferuje pierwsze, bezpłatne zajęcia próbne, żebyś mógł zobaczyć, jak taka nauka online wygląda. U mnie we Vroolang też masz taką możliwość – możesz się zapisać na bezpłatną, 30-minutową konsultację wstępną TUTAJ.

Kiedy już spróbujesz, to możliwe, że się do takich zajęć przekonasz – zdarzyło mi się w mojej karierze nauczyciela online „nawrócić” zwolenników zajęć stacjonarnych, kusząc większą efektywnością zajęć i zajęciami w pidżamie;)

Jeśli jesteś ciekawy, czym zajęcia online różnią się od zajęć stacjonarnych, zajrzyj do tego artykułu na moim blogu.

Nie umiem w komputer. Czy zajęcia online są dla mnie?

Jeśli potrafisz włączyć komputer, otworzyć Skype’a i obsłużyć swoją skrzynkę e-mail, to jak najbardziej. O reszcie powie Ci nauczyciel. Ja dla moich nowych studentów tworzę np. tutoriale o tym, jak używać wirtualnej klasy, którą dla nich tworzę. Narzędzia używane do nauki online są zazwyczaj dosyć intuicyjne w obsłudze. Ogarniesz;)

Online, czy jednak w realu? Nie umiem się zdecydować między stacjonarnymi a Skajpowymi.

Są plusy i minusy każdego rozwiązania. Jeśli masz wątpliwości, to pomyśl, co dla Ciebie jest obecnie priorytetem – kontakt na żywo z osobą, brak tracenia czasu na dojazdy, a może jeszcze coś innego?

Studenci języków obcych, którzy decydują się na zajęcia online, zazwyczaj podpadają pod jedną z poniższych kategorii:

  1. Zabiegani ludzie. Brak czasu dojazdu to zdecydowany nęcik wszystkich zabieganych i zapracowanych. Dodaj do tego brak kosztów za dojazdy, i masz w kieszeni zaoszczędzony czas i pieniądze.
  2. Młode mamy, zwłaszcza na urlopie macierzyńskim.
  3. Ludzie, którzy często podróżują służbowo i nie mogą się zobowiązać do uczęszczania na zajęcia w jednym miejscu.
  4. Ludzie z mniejszych miejscowości lub z rejonów, gdzie wybór lektora / szkoły językowej jest dosyć mocno ograniczony.
  5. Ludzie uczący się mało popularnych w danym regionie języków (czyli 90% moich studentów polskiego;) ).
  6. Ludzie z ograniczoną sprawnością ruchową.
  7. Ludzie, którzy są tzw. „early adapterami” (wielbicielami nowinek) i bardzo lubią używać technologii w nauce i w życiu codziennym.

Podsumowując:

Jeśli szukasz zajęć w dużej grupie, mieszkasz w dużym mieście, rzadko podróżujesz, masz kiepski Internet, słabe warunki do zajęć z domu (np. dzielony pokój) albo po prostu masz ochotę z ludźmi z grupy iść po zajęciach na kawę – możesz z powodzeniem wybrać zajęcia stacjonarne.

Jeśli szukasz zajęć 1-1 albo w małej grupie, mieszkasz w mniejszej miejscowości, uczysz się tzw. języków mniej popularnych (serbski, tajski etc.), nie masz dostępu do dobrych lektorów wokół siebie, nie masz czasu ani warunków na dojazdy, lubisz uczyć się w domu, albo po prostu lubisz nowe technologie – spróbuj zajęć online. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pokochasz ten rodzaj zajęć!

Więcej o plusach i minusach zajęć online możesz przeczytać TUTAJ.

Czy naprawdę można nauczyć się języka na zajęciach online?

Można;) Naprawdę.

Wielu studentów ma obawy, że zajęcia online są jakby „mniej”, że w jakimś sensie są mniej, hm, realne? I przez to mniej efektywne. Fakt, nie spotykasz się z lektorem w jednym miejscu, ale to w sumie jedyna różnica. Cała reszta: ćwiczenie mówienia, praktyka pisania, słuchanie, i tak dalej, pozostaje takie samo. Zajęcia online, w moim doświadczeniu (a uczyłam i offline, i online), są tak samo efektywne jak tradycyjne zajęcia „face to face”.

Ale nie ufaj mi na słowo – TUTAJ możesz przeczytać opinie moich studentów o zajęciach online.

Nurtuje Cię jakieś pytanie, związane z nauką języka przez Skype? Zadaj mi je w komentarzu!

O Autorce artykułu

Aneta Wróbel

Trenerka angielskiego w biznesie. Od ponad 12 lat uczy, jak mówić i myśleć w języku obcym.
Www Aneta 9

Więcej ciekawych artykułów

Polecane posty