Artykuły

Lęk językowy: przezwyciężanie stresu podczas mówienia w innym języku w pracy

Lęk Językowy

Mówienie w języku innym niż twój własny może być onieśmielające, szczególnie w środowisku zawodowym, w którym kluczowa jest jasna komunikacja. Jako trenerka języka angielskiego pomogłam wielu profesjonalist/kom cierpiącym na lęk językowy, czyli rodzaj stresu, który pojawia się podczas używania drugiego języka w sytuacjach zawodowych. W tym artykule zastanowimy się, jak sobie poradzić z tym lękiem, upewniając się, że z każdym krokiem jesteś bliżej do upragnionej płynności językowej!

Co to jest lęk językowy?

Lęk językowy odnosi się do uczucia nerwowości lub strachu, którego doświadczają niektóre osoby podczas mówienia, słuchania, czytania lub pisania w drugim języku. Ten rodzaj lęku może wpływać na wydajność pracy, pewność siebie i zdolność nawiązywania kontaktów ze współpracownikami i klientami. Taki lęk przed językowami obcymi ma nawet swoją nazwę – xenoglossophobia.

Rozpoznawanie objawów

Objawy lęku językowego obejmują pocenie się, drżenie, przyspieszone bicie serca, a czasem blokady psychiczne. Klienci często mówią, że mają „pustkę w głowie”, „tunelowe myślenie” oraz że „nagle zapominają wszystkich słów”. Jeśli zauważysz te objawy, gdy musisz używać języka obcego w pracy, niezwykle ważne jest, aby je rozpoznać i im zaradzić.

Lęk Językowy

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z lękiem językowym

Ćwicz regularnie

Ciągła praktyka jest kluczem do poczucia się swobodnie w każdej dziedzinie, a język nie jest wyjątkiem. Szukaj okazji do mówienia, czytania, pisania i słuchania języka, którego się uczysz. Może to obejmować interakcje ze współpracownikami, słuchanie podcastów, czytanie artykułów istotnych dla Twojej branży, a nawet pisanie dziennika w języku docelowym. Jeśli rozmowa z kolegami/koleżankami z pracy jest w tym momencie zbyt stresująca, możesz nawet zacząć od rozmów ze sztuczną inteligencją – patrz niżej 😉

Korzystaj z narzędzi i zasobów

Obecnie dostępnych jest niezliczona ilość zasobów pozwalających udoskonalić umiejętności językowe. Aplikacje do nauki języków, słowniki online i grupy wymiany językowej mogą być doskonałym wsparciem. Narzędzia takie jak te nie tylko pomagają w nauce. Dają Ci także poczucie bezpieczeństwa, wiedząc, że masz wsparcie i narzędzia, do których możesz sięgnąć, kiedy ich potrzebujesz.

Poznaj moją metodę nauki, którą wykorzystuję w pracy z moimi klientami, ucząc ich języka angielskiego w biznesie.

Wyznaczaj realistyczne cele

Wyznaczanie małych, osiągalnych celów, najlepiej metodologią SMART, może pomóc Ci dostrzec postęp w nauce, co z kolei zadziała na system nagrody w Twoim mózgu i przekłada się na zwiększenie motywacji i zadowolenia z nauki. Na przykład postaraj się zapamiętać jedno (!) słowo każdego dnia lub ćwicz mówienie przez pięć minut dziennie. Czasami sama wizja długiej listy słówek do powtórki może zestresować. A pięć minut ma każdy 😉
Świętowanie mniejszych osiągnięć sprawi, że poczujesz się bardziej kompetentna/y i pewna/y siebie.

A tutaj jest moja lista słów i zwrotów związanych ze słownictwem biznesowym.

Staw czoła strachowi

Częścią przezwyciężenia lęku językowego jest zmierzenie się ze swoimi lękami, czyli słynne wychodzenie ze strefy komfortu 😉 Ważne jest, żeby była to właśnie strefa dyskomfortu, a nie paniki – wyznaczaj sobie małe cele (patrz punkt wyżej) i nagradzaj się za ich osiągnięcie! Oznacza to angażowanie się w rozmowy, nawet jeśli na początku czujesz się niekomfortowo. Możesz zacząć od powiedzenia dwóch-trzech zdań, a potem to angażowanie się w rozmowy rozszerzać do pięciu, siedmiu, dziesięciu zdań, i tak dalej.

Pamiętaj, że większość ludzi rozumie i docenia Twoje wysiłki w komunikowaniu się w języku, który nie jest Twoim językiem ojczystym.

Szukaj wsparcia

Nie musisz stawiać czoła tej walce samotnie. Poszukaj wsparcia u kolegów, przyjaciół lub trenera, który może Ci doradzić w takich przypadkach. Rozważ także dołączenie do grupy lub trennigu języka angielskiego. Dzielenie się doświadczeniami, sukcesami i trudnościami nauki z innymi osobami, które są w tej samej sytuacji, lub przez ten proces przeprowadziły już dziesiątki osób, może być bardzo pomocne i pomoże Ci zaoszczędzić dużo czasu i energii.

Lęk Językowy

Wniosek: droga do zaufania

Pokonywanie lęku językowego jest procesem. Dzięki praktyce, cierpliwości i odpowiednio dobranym strategiom, jest całkowicie możliwe, żeby ten lęk pokonać! Pamiętaj, że każdy mały krok to krok w kierunku nabrania większej pewności siebie i większej swobody w komunikowaniu się w drugim języku.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w pokonaniu lęku językowego, nie wahaj się ze mną skontaktować, aby uzyskać więcej informacji. Razem możemy sprawić, że pokonasz swoje bariery językowe i uwolnisz swój pełny potencjał!

O Autorce artykułu

Aneta Wróbel

Trenerka angielskiego w biznesie. Od ponad 12 lat uczy, jak mówić i myśleć w języku obcym.
Www Aneta 9

Więcej ciekawych artykułów

Polecane posty