Artykuły

Business English vs General English – czym się różnią?

Różnica Między Business English A Zwykłym Angielskim (2)

Rozpoczynając przygodę z angielskim, większość uczących się skupia się na podstawowej gramatyce, słownictwie i, przy odrobinie szczęścia i udziale mądrego nauczyciela, na prowadzeniu prostych rozmów. Uczymy się wtedy użycia podstawowych, bazowych struktur, prowadzenia small talk’u, nauki angielskiego potrzebnego w podróży. Taki rodzaj angielskiego zaliczamy do General English, czyli angielskiego generalnego.

Jednak, zagłębiając się w świat biznesu i rozwijając swoją karierę, na pierwszy plan wysuwa się i wchodzi, cały na biało: Business English. Zatsanawiacie się czasem, czym tak naprawdę różni się Business English od „normalnego” angielskiego, którego uczyliście się w szkole? Pozwólcie, że podzielę się z Wami kilkoma obserwacjami!

Jakiego rodzaju angielskiego potrzebuję w pracy?

Wbrew pozorom – w pracy przydaje się nie tylko słownictwo stricte biznesowe. Wiele będzie zależeć od rodzaju wykonywanej pracy i stanowiska – specjalista ds. logistyki będzie zajmował się zgoła innymi rzeczami, niż dyrektor HR. Ważne jest również to, z kim najczęściej rozmawiasz po angielsku, i o czym: prowadzisz spotkania? robisz prezentacje? a może networkingujesz się na konferencjach?

Do listy dochodzi jeszcze żargon danej branży i organizacji, a także konkretni ludzie, z którymi wchodzisz w kontakt – inaczej będzie wyglądać komunikacja z Brytyjczykiem, a w zupełnie inny sposób będzie się rozmawiać z przedstawicielem japońskiej firmy.

Czy Business English to inny „język”?

Chociaż wiele kursów językowych dzieli się stricte na angielski generalny i na angielski biznesowy, to nie uznałabym ich za „odmienne języki”. Postrzegam Business English jako specjalizację angielskiego, dostosowaną do potrzeb świata biznesu. To jak dodatkowe narzędzie w Twoim językowym zestawie.

Wersja biznesowa: Business English

Business English charakteryzuje się formalnością, precyzją i naciskim na efektywność komunikacji. Jest używany na spotkaniach, w biznesowej korespondencji e-mailowej, prezentacjach i raportach. Ważne jest w jego użyciu także zrozumienie kontekstu kulturowego i oczekiwań komunikacyjnych danej branży czy organizacji.

Dobrze mieć na uwadze, że taki Business English będzie wyglądać zupełnie inaczej w kuluarach, i inaczej będziemy z partnerem biznesowym rozmawiać na kolacji czy po spotkaniu. Taki język, choć nadal będzie mieć elementy biznesowe, będzie charakteryzował się mniejszą formalnością gramatyczną i leksykalną, a także większą domieszką słownictwa generalnego. Oprócz omawiania strategii, najpewniej porozmawiacie też trochę o aktualnych wydarzeniach, trochę o pogodzie i planach na kolejny weekend, a może nawet i polityce. 😉

Na co warto zwrócić największą uwagę, ucząc się Business English

Największy nacisk należy postawić na słownictwo i konteksty jego użycia. Terminy takie jak „benchmarking”, „stakeholders” czy „ROI” są powszechne w Business English, ale nie w codziennym angielskim. Ponadto, Business English często wymaga wyższego poziomu formalności i jasności, szczególnie w pisaniu. Dobrze jest otaczać się materiałami biznesowymi, takimi, jak książki, artykuły czy webinary o tematyce biznesowej.

Jak nauczyć się Business English?

Zacznij od Twoich potrzeb językowych: pomyśl, w jakich sytuacjach biznesowy angielski będzie Ci najbardziej potrzebny i skup się na tym obszarze. O ile warto znać podstawy tzw. „bazowego” Business English, to większość czasu będziesz zapewne spędzać, omawiając tematy specyficzne dla Twojej branży i Twojego stanowiska.

Pamiętaj o codziennym otaczaniu się materiałami biznesowymi i nie zapominaj o praktyce mówienia! Ustal jasne cele, takie jak np. poprawa moich umiejętności negocjacyjnych w języku angielskim lub pisanie bardziej efektywnych e-maili, i trening dostosuj pod te cele.

Różnica Między Business English A Zwykłym Angielskim

Komunikacja w środowisku biznesowym

Skuteczna komunikacja w środowisku biznesowym to coś więcej niż słowa. Obejmuje to zrozumienie norm kulturowych, umiejętność słuchania i zdolność do jasnego i zwięzłego wyrażania myśli. Business English dostarczy Ci narzędzi językowych i kulturowych niezbędnych do skutecznego radzenia sobie z tymi wyzwaniami.

Jeśli Ty również szukasz sposobu na poprawę swojego Business English, zachęcam do eksplorowania zasobów i kursów, które oferuję na mojej stronie internetowej. Specjalizuję się w pomaganiu profesjonalistom w opanowaniu Business English, dostarczając umiejętności niezbędnych do wyróżnienia się na globalnym rynku biznesowym.

Podsumowując, Business English jest niezbędny dla nas, osób związanych ze światem biznesu. To nie tylko nauka nowego słownictwa, ale także sposób na skuteczną komunikację w kontekstach biznesowych. Decyzja o nauce Business English może być fundamentalnym krokiem w Twojej karierze, otwierającym drzwi do nowych możliwości na międzynarodowej arenie. Zacznij dzisiaj i komunikuj się swobodnie i z pewnością siebie w biznesie!

O Autorce artykułu

Aneta Wróbel

Trenerka angielskiego w biznesie. Od ponad 12 lat uczy, jak mówić i myśleć w języku obcym.
Www Aneta 9

Więcej ciekawych artykułów

Polecane posty