Business english

Angielski w świecie biznesu: Terminologia i slang

Angielski W Biznesowym świecie

Czy chciał(a)byś poszerzyć swoją wiedzę z zakresu języka angielskiego w kontekście biznesowym i otworzyć sobie drzwi do świata międzynarodowego biznesu? W tym artykule odkryjesz terminy i powszechny slang używane w biznesie w języku angielskim. Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swoje umiejętności językowe, czy jesteś zainteresowana/y poszerzeniem swojej działalności biznesowej, opanowanie tych terminów zapewni Ci dobry start w świat Business English. Tak więc – aby zanurzyć się w fascynującym świecie angielskiego w biznesie, czytaj dalej!

 Kluczowe terminy biznesowe

 1. B2B (Business-to-Business): Odnosi się do transakcji handlowych między dwoma firmami, a nie do transakcji z konsumentami indywidualnymi. Odpowiednik kupowania w Makro vs kupowania w Biedronce. 😉
 2. ROI (Return on Investment): Zwrot z inwestycji – miara finansowa oceniająca, jak zyskowna jest inwestycja dokonana przez firmę.
 3. KPI (Key Performance Indicator): Kluczowe wskaźniki efektywności mierzą wyniki firmy lub konkretnego projektu w oparciu o ustalone cele. Jeśli założyłeś sobie, że w tym tygodniu pójdziesz na siłownię 5 razy, to w niedzielę wieczorem możesz sprawdzić, czy „zrobiłeś” KPI (poszedłeś na siłownię 5 razy), czy nie (poszedłeś 4, 3 lub… wcale).
 4. SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats): Analiza SWOT to strategiczne narzędzie służące do oceny mocnych stron (strengths), słabości (weknesses), szans (opportunities) i zagrożeń (threats) dla firmy lub dla danego projektu. Sama stosuję ją z moimi klientami, żeby określić słabe i mocne strony procesu nauki języka!
 5. IPO (Initial Public Offering): Pierwotna oferta publiczna to moment, w którym prywatna firma decyduje się zaoferować swoje akcje publiczności w celu pozyskania kapitału i wprowadzenia ich na giełdę.
 6. CEO (Chief Executive Officer): Dyrektor generalny to najwyższa osoba odpowiedzialna za podejmowanie decyzji w firmie, reprezentująca jej wizję i strategię. I tak, CEO Mety (dawnego Facebooka) jest Mark Zuckerberg, a CEO Tesli i SpaceX jest Elon Musk (ten ekscentryczny miliarder, który lata sobie w kosmos).
 7. HR (Human Resources): Działy zasobów ludzkich zajmują się zarządzaniem talentami, rekrutacją, zatrudnianiem i rozwojem pracowników w organizacji, w Polsce znane jako „haery”. 😉
 8. B2C (Business-to-Consumer): Termin ten opisuje bezpośrednie transakcje handlowe między firmą a końcowym konsumentem. Czyli zakupy w Biedronce 😉
Angielski W Biznesowym świecie

Powszechny slang w biznesie

 1. Break-even point: Punkt równowagi to poziom sprzedaży, kiedy „wychodzisz na zero” – przychody całkowite dokładnie pokrywają koszty poniesione, bez osiągania zysków ani ponoszenia strat.
 2. Blue-sky thinking: Ten termin odnosi się do kreatywnego i wyobraźniowego podejścia do rozwiązywania problemów lub generowania nowych pomysłów. Dosłownie znaczy „myślenie błękitnego nieba”.
 3. Thought leader: Lider myśli to osoba uznana w swojej dziedzinie ekspertyzy, której opinie i wiedza są uważane za wartościowe i godne zaufania. Znasz taką osobę?:)
 4. Synergy: Synergia występuje, gdy połączenie różnych elementów lub jednostek generuje wynik większy niż suma poszczególnych części. Czyli 1+1=3.
 5. Paradigm shift: Zmiana paradygmatu oznacza fundamentalną zmianę w sposobie postrzegania lub podejścia do problemu lub sytuacji.
 6. Disruptive innovation: Innowacja dysrupcyjna odnosi się do wprowadzenia zupełnie nowego produktu lub usługi, które zakłócają istniejący rynek, jak np. zrobił to Uber, Netflix czy Tesla, wprowadzając na rynek tzw. „game changer”, czyli coś przełomowego, nieznanego wcześniej.
 7. Mindshare: Ten termin opisuje ilość uwagi lub zainteresowania, jaką marka lub firma otrzymuje w umysłach konsumentów.
 8. Golden handshake: Złoty uścisk dłoni odnosi się do hojnego finansowego porozumienia oferowanego odchodzącemu pracownikowi. Czyli, na nasze, hojna odprawa.

Podejście Anety Wróbel

Kiedy mowa o nauce angielskiego w biznesie, kluczowe jest skorzystanie z doświadczonego profesjonalisty. Aneta Wrobel to uznana trenerka języka angielskiego z szerokim doświadczeniem w nauczaniu profesjonalistów i przedsiębiorców. Na swojej stronie internetowej, https://anetawrobel.com/, oferuje kursy i specjalistyczne materiały dla tych, którzy chcą poprawić umiejętności komunikacyjne w języku angielskim i osiągnąć sukces w międzynarodowym świecie biznesu.

O Autorce artykułu

Aneta Wróbel

Trenerka angielskiego w biznesie. Od ponad 12 lat uczy, jak mówić i myśleć w języku obcym.
Www Aneta 9

Więcej ciekawych artykułów

Polecane posty

Słownictwo biznesowe: słowa i wyrażenia

Słownictwo biznesowe: słowa i wyrażenia

Wyobraź sobie, że jutro masz ważne spotkanie. Sala będzie pełna menedżerów, gotowych wysłuchać Twoich pomysłów. Drobny szkopuł tkwi w tym, że spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim. Czujesz motyle w brzuchu, nie z powodu pomysłów, które zamierzasz...

czytaj dalej
Angielski na rozmowach kwalifikacyjnych

Angielski na rozmowach kwalifikacyjnych

Język angielski jest w dzisiejszych czasach używany w większości procesów rekrutacyjnych. Niedołącznym elementem rozmów kwalifikacyjnych jest rozmowa po angielsku. Sprawdź, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej tak, by pozytywnie się wyróżnić znajomością...

czytaj dalej